دانلود بیت رپ و پاپ

آموزش آهنگسازی، خوانندگی و...

, دانلود پروژه های آهنگسازی

دوازده نکته ضروری پیش از ضبط وکال

دسته بندی : مطالب آموزشی
160 views بار

۱۲ نکته ای که قبل از ضبط وکال در استودیو های حرفه ای موسیقی باید به آن ها توجه کنید

در این مقاله ما میخواهیم به چند نکته ای که قبل از ضبط وکال در استودیوهای حرفه ای باید به آن ها توجه شود را به شما معرفی کنیم.

و اما نکات:

۱-در اولین قدم بهتر است کمی در مورد کیفیت استودیوهای سطح شهر و امکانات آن ها تحقیق کنید چرا که شما باید برای یک ساعت ضبط در استودیو مبلغ پرداخت کنید.پس سعی کنید با کیفیت ترین استودیو را از نظر امکانات سخت افزاری و حتی شخص صدابردار انتخاب کنید.البته هرچه کیفیت استودیو بالاتر رود مسلما قیمت هم افزایش پیدا میکند.

۲-کاملا آماده به استودیو بروید و از آماده بودن صدای خود برای ضبط مطمئن باشید چرا که در استودیوهای حرفه ای بر خلاف استودیوهای خانگی فرصت آنچنانی برای ضبط وکال وجود ندارد و هر دقیقه که نتوانید از فرصت خود استفاده کنید برای شما هزینه بر میدارد.

۳-در استودیو کاملا بدون ترس و استرس بخوانید و سعی کنید با صدابردار خود فضای گرم و راحتی به وجود آورید و از کار خود لذت ببرید.

۴-در هنگام ضبط وکال صدابردار خود را وادار به افزایش ولوم موزیک نکنید و تا حدی خواستار افزایش ولوم موزیک باشید که به راحتی صدای خود را بشنوید.افزایش بیش از حد صدای موزیک باعث میشود به درستی و به طور صد در صد و کامل صدای خود را نشنوید و این امر موجب ناکوک خواندن و در بعضی اوقات فریاد زدن بی مورد میشود.

۵-برای خواندن خود و اجرای تکنیک هایی از قبیل ویبره یا تحریر و ….برنامه داشته باشید و هدف خود را برای اجرای هر ثانیه ی کار بدانید و مطمئن بخوانید.

۶-اولین رکورد را به گرم کردن و آماده شدن صدایتان اختصاص دهید و بعد از یک مرتبه خواندن میتوانید ضبط اصلی را شروع کنید و در چندین لاین ضبط را انجام دهید.البته اگر قبل از اجرا صدای خود را گرم کرده اید نیازی به گرم کردن دوباره ی صدا نیست و از همان بار اول میتوانید وکال اصلی را ضبط کنید.

۷-هرگز به فکر تمام شدن زمان خود در استودیو نباشید چرا که این طرز تفکر در شما ایجاد استرس میکند و شاید اصلا نتوانید تا پایان زمان اجرا در استودیو وکالی بی نقص و حرفه ای بگیرید.

۸-سعی کنید در همان چند دقیقه ی اول وکال خود را ضبط کنید چرا که اگر تکرار ضبط بیش از حد بشود صدای شما خسته میشود و از طرفی دیگر از لحاظ روانی ممکن است بهم بریزید و هر گز ضبط تمیز و موفقی نداشته باشید!

۹-اگر در طول روز مشغول به کار هستیدسعی کنید یک روز تعطیل را به ضبط اختصاص دهید تا صدایی سر حال و کاملا شاداب و به دور از خستگی داشته باشید.

۱۰-چند روز قبل از ضبط کار را چندین بار تمرین کنید تا ملودی – ترانه و ریتم کاملا ملکه ی ذهنتان شود و در استودیو به مشکل برنخورید.

۱۱-از خوردن هرگونه نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و کافه قبل از ضبط بپرهیزید.

۱۲-از کشیدن سیگار قبل از خواندن بپرهیزید.

با رعایت ۱۲ نکته ی گفته شده در این مقاله به طور حتم ضبطی خوب و حرفه ای خواهید داشت و حتما در انتها موفق و راضی از استودیو بیرون خواهید آمد.البته عوامل بسیار دیگری در ضبط یک وکال حرفه ای اعم از تجربه – صدای خوب و خیلی موارد دیگر نقش دارد که ما به چند مورد  از آنها اشاره کردیم