دانلود بیت رپ و پاپ

آموزش آهنگسازی، خوانندگی و...

, دانلود پروژه های آهنگسازی

برای خوانندگی چند میلیون باید خرج کرد؟

دسته بندی : مطالب آموزشی
70 views بار

شايد اولين قدم براي ساخت يک آلبوم يا يک آهنگ پيدا کردن يک آهنگساز باشد. اما سوال اين جاست که آهنگسازان معمولا چقدر براي کارشان دستمزد ‌مي‌گيرند؟ در بازار ساخت موسيقي معمولا آهنگسازان سه رتبه دارند؛ آهنگسازان درجه يک، درجه دو و درجه سه!

روزگاري همه جوان‌هايي که اندکي روحيه هنري داشتند، آسان ترين راه براي وارد شدن به دنياي هنر را سينما و بازيگري مي‌ديدند؛ جوان‌هايي که فوج فوج به سراغ کلاس‌هاي بازيگري هنرپيشه‌ها مي‌رفتند و به دنبال روزنه‌اي براي ورود شهرت و محبوبيت بودند. اما حالا داستان کمي تغيير کرده است! الان موسيقي آسان ترين راه براي ورود به دنياي هنر محسوب مي‌شود. پيدا کردن دلايل اين موضوع و آسيب‌شناسي آن، فرصتي جداگانه را مي‌طلبد که در آينده و در مجالي مناسب به اين موضوع هم خواهيم پرداخت. اما هدف اصلي اين نوشته بررسي هزينه‌هايي است که بسياري از کساني که سوداي خوانندگي را در سر مي‌پروراندد، براي ساخت يک آهنگ و يک آلبوم موسيقي متحمل مي شوند.

«آيا به دنبال ساخت و تهيه آهنگ يا آلبوم پاپ هستيد ولي در بازار کنونيِ موسيقي و هزينه‌هاي سرسام آور، سفارشِ يک تِرَک موسيقي به صورت کامل براي شما مقدور نمي باشد؟ آيا علاقه مند به شروع خوانندگي هستيد ولي هنوز فرصتي براي آن نيافته‌ايد؟ مايليد با هزينه‌اي مختصر توانايي خود را در خوانندگي بيازماييد؟ آيا هزينه براي جمع آوري يک آلبوم در شرايط فعلي براي شما دشوار است؟ اگر واقعا اين گونه است بيشتر از اين فرصت را از دست ندهيد .. در هر سطح از موسيقي که باشيد (از مبتدي تا حرفه‌اي) تيم ما پيشنهاد مناسبي براي شما خواهد داشت»
اين يک نمونه از تبليغات استوديوهاي ساخت و توليد موسيقي براي جذب جوانان جوياي نام است. اما شايد جالب باشد که بدانيد يک خواننده چه هزينه‌هايي را براي ضبط يک آلبوم مي‌کند.

گام اول؛ آهنگساز

شايد اولين قدم براي ساخت يک آلبوم يا يک آهنگ پيدا کردن يک آهنگساز باشد. اما سوال اين جا است که آهنگسازان معمولا چقدر براي کارشان دستمزد ‌مي‌گيرند؟ در بازار ساخت موسيقي معمولا آهنگسازان سه رتبه دارند؛ آهنگسازان درجه يک، درجه دو و درجه سه!

بيشتر جوانان به دليل مسائل مادي به آهنگسازان درجه سه مراجع مي‌کنند. براي آگاه شدن از قيمت روز ساختن آهنگ با چند استوديو موسيقي تماس مي‌گيرم. وقتي به عنوان خبرنگار خودم را معرفي مي‌کنم؛ ترجيح مي‌دهند صحبت نکنند و يا از اعلام قيمت‌ها طفره مي‌روند. براي بار دوم با يک استوديو تماس مي‌گيرم و اين بار خودم را متقاضي معرفي مي‌کنم. از مسئول استوديو مي‌پرسم براي ساخت يک اهنگ چقدر بايد هزينه کنم. با چند استوديوي ديگر تماس مي‌گيرم و متوسط دستمزد آهنگساز تقريبا مشخص مي‌شود:

*دستمزد آهنگساز درجه سه براي ساخت يک قطعه از ۲۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان

* دستمزد آهنگساز درجه دو براي ساخت يک قطعه از ۱ تا ۳ ميليون تومان

* دستمزد آهنگساز در جه اول براي ساخت يک قطعه از ۴ تا ۱۰ ميليون تومان

گام دوم؛ شعر و ترانه

بعد از انتخاب آهنگساز نوبت به شعر و ترانه مي‌رسد! که البته بيشتر مواقع خود مسئول استوديو يا آهنگساز چند شعر و ترانه در جيب دارند و از اين طريق هم پولي به جيب مي‌زند. اما معمولا براي خواننده‌هاي آماتور يک ترانه از ۱۰۰ تا ۴۰۰ خرج بر مي‌دارد. اما اگر بخواهند از ترانه‌سراهايي به نام و اصطلاحا برند استفاده کنند، بايد از ۱ تا ۵ ميليون تومان هزينه کنند!

گام سوم؛ استوديو

هزينه‌هاي استوديو معمولا ساعتي محاسبه مي‌شود. استوديو اگر منصفانه بخواهند عمل کنند بايد ساعتي ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان بگيرند. اما زمان ساختن يک آهنگ در استوديو بسته به نوع و سازبندي و استفاده از نوازنده و..، متغير است. مثلا ممکن است يک قطعه را ظرف دو ساعت ضبط کرد و در عين حال ممکن ضبط يک قطعه ديگر ۱۰ ساعت يا بيشتر به طول بيانجامد. اما معمولا ميانگين ضبط يک آلبوم در استوديو بين ۶۰ تا ۱۲۰ ساعت زمان مي‌برد. البته ميکس و مسترينگ کار هم براي خواننده‌هاي آماتور بر عهده خود استوديو است.

گام چهارم؛ نوازنده
استفاده از نوازنده يکي ديگر از هزينه‌هايي است که کساني مي‌خواهند خواننده شوند بايد متحمل شوند. دستمزد نوازنده هم که قاعدتا بنا بر کيفيت کار او تعريف مي‌شود. اما دستمزد نوازنده معمولا به دو روش محاسبه مي‌شود؛ بعضي از نوازنگان ساعتي دسمزد مي‌گيرند که معمولا از ۲۰۰ تا ۱ ميليون تومان است. بعضي ديگر از نوازندگان اما قطعه‌اي حساب مي‌کنند!

گام آخر؛ ارشاد
اين مراحل که طي شد، آهنگ يا آلبوم آماده شده؛ اما اتفاقا مرحله اصلي کار بعد از آماده شدن اثر است! چرا که خواننده بايد مراحل گوناگوني را براي کسب مجوز در راهروهاي دفتر موسيقي طي کند که معولا هم هزينه بر است. البته اگر اثر موفق به کسب مجوز هم شد، باز کار پايان نمي‌يابد و تازه نوبت به بحث تکثير و پخش و … و البته تبليغات که نکته کليدي براي رسيدن به شهرت است، مي‌رسد.